Levels Komutları

LeveLs Komutları :

Levels komutları kanaldaki yetkili kişilerin ve misafirlerin erişim seviyelerini düzenlemede kullanılan komutlardır. Kanal şifreleNdikten sonra Serverin varsayılan Levels Aayarları vardır.
Bu ayarları /Msg chanserv Levels #esohbet list komutunu kullanarak görebilirsiniz. Karşımıza çıkacak olan levels ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki komutlardan faydalanabilirsiniz.

-ChanServ-     AUTOPROTECT   100

-ChanServ-     AUTOOP            50

-ChanServ-     AUTOHALFOP     40

-ChanServ-     AUTOVOICE       30

-ChanServ-     INVITE              50

-ChanServ-     AKICK               100

-ChanServ-     SET           (sadece kurucu)

-ChanServ-     CLEAR               100

-ChanServ-     UNBAN              50

-ChanServ-     ACC-LIST          0

-ChanServ-     ACC-CHANGE     40

-ChanServ-     MEMO              100

-ChanServ-     OP-DEOP          50

-ChanServ-     VOICE              30

-ChanServ-     HALFOP            40

-ChanServ-     PROTECT          100

-ChanServ-     KICK                50

-ChanServ-     TOPIC              50

-ChanServ-     STATUS           100

LEVELS AYARLARINI DEĞİŞTİRME ( LEVELS SET )

/Msg chanserv levels #ESohbet set özellik seviye

Açıklama :

Bu komutla biz kanalın levels ayarlarını değiştiririz. Bu komutu kullanabilmemiz için ya kanal sahini olmamız gerekir ya da Kanal şifresine girmemiz gerekir. Diğer hiç bir ihtimalle o kanalın levels ayarlarına dokunamayız.

Bir Kanalın levels özelliklerinin listesi şöyledir :

AUTOPROTECT, AUTOOP, AUTOHALFOP, AUTOVOICE, INVITE, AKICK, SET, CLEAR, UNBAN, ACC-LIST, ACC-CHANGE, MEMO, OP-DEOP,VOICE, HALFOP, PROTECT, KICK , TOPIC , STATUS

Seviye ise o kişiye yazacağınız access sayısıdır. Mesela; e-Sohbet.Org IRC Serverinde En yüksek 999 seviyeyi yazabilirsiniz. Bu bazı IRC Serverlerde de 9999 olmaktadır.

Örnek Kullanımları ve Açıklamaları :

/Msg chanserv Levels #Eohbet set AUTOPROTECT 200 ( Bu komutu kullanarak #esohbet Kanalında +a Mod’u alabilmek için gerekli olan seviyeyi 200 yaptık .)

Mesela; e-Sohbet.Org IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin +a Mod’unu alabilmesi için varsayılan değer 100 seviye idi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes #esohbet kanalında +a modu alabilir.

+a mod’ulu size kanalda koruma sağlar. Kanalda size kimse ban atamaz. Ve siz deopken ve kanal +m ( konuşma yasağı modulu ) iken kanalda konuşabilirsiniz.

/Msg chanserv Levels #ESohbet set AUTOOP 60 ( Bu komutu kullanarak #esohbet Kanalında op olabilmek için gerekli olan seviyeyi 60 yaptık )

Mesela; e-Sohbet.Org IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin op olabilmesi için varsayılan değer 50 seviye idi. Biz bunu bu komutla 60 yaptık. 60 accesse sahip herkes #esohbet kanalında Op olabilir.

/Msg chanserv Levels #ESohbet set AUTOHALFOP 50 ( Bu komutu kullanarak #ircsohbet Kanalında +h modu alabilmek için gerekli olan seviyeyi 50 yaptık )

Mesela; e-Sohbet.Org IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin +h modu alabilmesi için varsayılan değer 40 seviye idi. Biz bunu bu komutla 50 yaptık. 50 accesse sahip herkes #esohbet kanalında +h modu alabilir.

Autohalfop ( +h modu ) yarım op demektir. Birini kanaldan kickleyebilirsiniz, banlayabilirsiniz, Birine + verebilirsiniz ve kanala +m koyabilirsiniz..

/Msg chanserv Levels #ESohbet set AUTOVOICE 40 ( Bu komutu kullanarak #esohbet Kanalında Voice olabilmek için gerekli olan seviyeyi 40 yaptık )

Mesela; e-Sohbet.Org IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin op olabilmesi için varsayılan değer 30 seviye idi. Biz bunu bu komutla 40 yaptık. 40 accesse sahip herkes #esohbet kanalında Op olabilir.

/Msg chanserv Levels #ESohbet set INVITE 60 ( Bu komutu kullanarak #ircsohbet Kanalında Bir kişi kendini #esohbet kanalına davet ettirebilmesi için gerekli olan seviyeyi 60 yaptık )

Mesela; e-Sohbet.Org IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin kendini o kanala davet edebilmesi için varsayılan değer 50 seviye idi. Biz bunu bu komutla 60 yaptık. 60 accesse sahip herkes #esohbet kanalına kendini davet edebilir…

/Msg chanserv Levels #ESohbet set AKICK 200 ( Bu komutu kullanarak #esohbet Kanalında Akick eklemek-silmek-Listemek için gerekli seviyeyi 200 yaptık )

Mesela; e-Sohbet.Org IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin akick komutunu kullanabilmesi için varsayılan değer 100 seviye idi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes #esohbet kanalında Akick komutunu kullanabilir. Birine o kanalda akick yazabilir , Birinin akickini silebilir veya akick listesine görebilir.

Akick hakkında daha fazla ayrıntı için akick işlemleri başlığını inceleyiniz…

/Msg chanserv Levels #ESohbet set SET 200 ( Bu komutu kullanarak #esohbet Kanalında set komutunu kullanabilmek için gerekli olan seviyeyi 200 yaptık .)

Mesela; ESohbet IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin set komutunu kullanabilmesi için varsayılan değer (sadece kurucu) seviyesindeydi. Yani kanal sahibi sadece set komutunu kullanabilirdi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes #esohbet kanalında set komutunu kullanabilir.

Set komutunu kullanarak Kanalın Mod ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bu konuda daha geniş bilgi için lütfen Set Ayarları başlığını inceleyiniz…

/Msg chanserv Levels #ESohbet set CLEAR 200 ( Bu komutu kullanarak #esohbet Kanalında clear komutunu kullanabilmek için gerekli olan seviyeyi 200 yaptık .)

Örneğin; ESohbet IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin clear komutunu kullanabilmesiiçin varsayılan değer 100 seviye idi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes #esohbet kanalında clear yetkisini kullanabilir…

/Msg chanserv Levels #ESohbet set UNBAN 60 ( Bu komutu kullanarak #esohbet Kanalında Chanserv komutu kullanarak unban yapabilmek için gerekli olan seviyeyi 60 yaptık .)

Örneğin;ESohbet IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin Chanserv komutu kullanarak unban yapabilmesi için varsayılan değer 50 seviye idi. Biz bunu bu komutla 60 yaptık. 60 accesse sahip herkes #esohbet kanalında Chanserv komutu kullanarak unban yapabilir.

Chanservden unban komutu ise şöyledir: /Msg chanserv unban #ESohbet

Şimdi siz halfopların veya voicelerinde unban yapmasını istiyorsunuz diyelim o zaman AUTOHALFOP ve AUTOVOICE seviyesi neyse unban seviyesinide onu yapacağız. Diyelim AUTOHALFOP seviyesi 50 o zaman UNBAN seviyesini 50 yaparsak halfoplar da ( +h modu olanlar yani yarım oplar ) chanservden unban açabilir. Yani kanaldan banlanırlarsa kendi banlarını chanservden açabilirler. Eğer siz otomatik voicelerinde kendi banlarını açmasını istiyorsanız AUTOVOİCE seviyesi 40 ise UNBAN seviyesinide 40 yapmanız gerekmektedir.

/Msg chanserv Levels #ESohbet set ACC-LIST 60 ( Bu komutu kullanarak #esohbet Kanalında access listesini görebilmek için gerekli olan seviyeyi 60 yaptık .)

Örneğin; e-Sohbet.Org IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin access listesini görebilmesi için varsayılan değer 0 seviye idi. Yani bütün herkes access listesini görebilirdi. Biz bunu bu komutla 60 yaptık. 60 accesse sahip herkes access listesini görebilir.

/Msg chanserv Levels #ESohbet set ACC-CHANGE 200 ( Bu komutu kullanarak #esohbet Kanalında access yazabilmek veya silebilmek için gerekli olan seviyeyi 200 yaptık .)

Örneğin; e-Sohbet.Org IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin access yazabilmesi veya silebilmesi için varsayılan değer 40 seviye idi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes #esohbet kanalında Access ekleyebilir veya access silebilir.

/Msg chanserv Levels #ESohbet set MEMO 200 ( Bu komutu kullanarak #ircsohbet Kanalında access listesindekilere memo atabilmek için gerekli olan seviyeyi 200 yaptık .)

Örneğin; e-Sohbet.Org IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin access listesindeki kişilere Memo atabilmesi için varsayılan değer 100 seviye idi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes #esohbet kanalında accessi olanlara memo atabilir.

/Msg chanserv Levels #ESohbet set OP-DEOP 60 ( Bu komutu kullanarak #ircsohbet Kanalında chanservden Op-deop komutunu kullanabilmek için gerekli olan seviyeyi 60 yaptık .)

Örneğin; e-Sohbet.Org IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin Chanservden Op-deop komutunu kullanabilmesi için varsayılan değer 50 seviye idi. Biz bunu bu komutla 60 yaptık. 60 accesse sahip herkes #esohbet kanalında Chanservden Op-Deop komutunu kullanabilir.

/Msg chanserv Levels #eSohbet set PROTECT 200 ( Bu komutu kullanarak ircsohbet Kanalında chanservden Protect verme komutunu kullanabilmek için gerekli olan seviyeyi 200 yaptık .)

Örneğin; e-Sohbet.Org IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin Chanservden Protect verme komutunu kullanabilmesi için varsayılan değer 100 seviye idi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes ircsohbet kanalında Chanservden Protect verme komutunu kullanabilir.

Protect ( +a modu ) kanalda koruma almadır. Protect verme yetkisinde olan bir kişi chanservi kullanarak başka bir nicke koruma verebilir.

/Msg chanserv Levels #eSohbet set KICK 100 ( Bu komutu kullanarak ircsohbet Kanalında chanservden Kick atma komutunu kullanabilmek için gerekli olan seviyeyi 100 yaptık .)

Örneğin; e-Sohbet.Org IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin Chanservden Kick atma komutunu kullanabilmesi için varsayılan değer 50 seviye idi. Biz bunu bu komutla 100 yaptık. 100 accesse sahip herkes #esohbet kanalında Chanservden Kick atma komutunu kullanabilir.

/Msg chanserv Levels #eSohbet set TOPIC 100 ( Bu komutu kullanarak ircsohbet Kanalında chanservden topic atma komutunu kullanabilmek için gerekli olan seviyeyi 100 yaptık .)

Örneğin; e-Sohbet.Org IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin Chanservden topic atma komutunu kullanabilmesi için varsayılan değer 50 seviye idi. Biz bunu bu komutla 100 yaptık. 100 accesse sahip herkes #esohbet kanalında Chanservden topic atma komutunu kullanabilir.

/Msg chanserv Levels #eSohbet set STATUS 200 ( Bu komutu kullanarak ircsohbet Kanalında status komutunu kullanabilmek için gerekli olan seviyeyi 200 yaptık .)

Örneğin; esohbet.net IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin status komutunu kullanabilmesi için varsayılan değer 100 seviye idi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes #esohbet kanalında status komutunu kullanabilir.

Status komutunun kullanımı şöyledir : /Msg chanserv status #esohbet nick

Status komutu o an op olan kişinin nickide komutta belirtilerek onun kaç accessinin olduğunu size gösterir. Örnek kullanımı ise şöyledir:

/Msg chanserv status #eSohbet AngeL

LEVELS AYARLARININ İPTAL EDİLMESİ ( DISABLE-DIS )

/Msg chanserv levels #ESohbet dis özellik

/Msg chanserv levels #ESohbet disable özellik

Açıklama :

Bu komut belirtilen levels ayarlarının kullanılmamasını sağlar. Komut sonrası /Msg chanserv Levels #ESohbet list komutu kullandıktan sonra karşınıza çıkacak levels listesinde o devre dışı bırakmak istediğiniz komutun karşısında seviye açıklaması yerinde (devre disi) mesajıyla karşılaşırsınız.

Bu komutu kullandığınızda belirtilen levels veya levels ayarlarını sadece artık kanal sahibi kullanabilir. Access listesindeki hiç kimse o ayarı kullanamaz.

Bu devre dışı bırakılan komutun tekrar kullanılmasını istiyorsanız ;

/Msg chanserv levels #ESohbet set özellik seviye Komutunu kullanmanız gerekir. Özellik yerine devre dışı bıraktığınız özelliği yazacaksınız. Seviye yerine ise o özelliği kaç accesse sahip kişilerin kullanmasını istiyorsanız onu yazacaksınız..

Örnek Kullanımı :

/Msg chanserv levels #eSohbet dis akick ( Bu komutla #esohbet kanalında akick kullanımını devre dışı bıraktık. Access listesindeki hiç kimse akick komutunu kullanamaz. Sadece kanal sahibi akick komutunu kullanabilir. )

/Msg chanserv levels #ESohbet set akick 200 ( Bu komutla akick komutunu tekrar kullanıma açtık ve 200 accesse sahip herkes akick komutunu artık kullanabilir.)

LEVELS AYARLARININ SIFIRLANMASI ( RESET )

/Msg chanserv levels #esohbet reset

Açıklama :

Bu komut levels ayarlarının sıfırlanmasını sağlar. Yani kanaldaki levels ayarları kanalın ilk şifrelendiği durumdaki levels ayarlarına geri döner..

Örnek Kullanımı :

/Msg chanserv levels c reset ( Bu komutunu kullanarak #esohbet kanalındaki levels ayalarını sıfırlamış oldunuz. Artık #esohbet kanalının Levels ayarları omutunu kullanmanız gerekir. Özellik yerine devre dışı bıraktığınız özelliği yazacaksınız. Seviye yerine ise o özelliği kaç accesse sahip kişilerin kullanmasını istiyorsanız onu yazacaksınız.


Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?